Symbol i pochoutka: Jak vybrat ideální svatební dort?

Kolem svatby se jako nastávající manželé hodně naběháte. Každý detail si zaslouží extrémní pozornost a se svatebním dortem je to úplně stejné. Chcete si trochu ulehčit aspoň při jeho výběru? Následující řádky jsou určené všem, kteří hledají pomoc, rady a postřehy při volbě nejdůležitější svatební laskominy.


„Dobrý den, chtěli bychom svatební dort. Hlavní je, aby byl pěkný, dobrý a jednoduchý…“ Hop, dva, tři a máte hotovo. Rovnou se připravte na to, že vybírání svatebního dortu nebude takhle jednoduché. 
Dnes už je výroba svatebních dortů natolik specializované „řemeslo“, že i nabídka variant obrovsky přesahuje i nejtajnější sny nastávajících novomanželů. Každý cukrář je profík a má svůj osobitý styl, čímž je výběr poněkud obtížnější.


Pokud chcete volbu dortu dotáhnout k opravdové dokonalosti, prostudujte si následující kroky, jež vás přivedou na stopu nejlepšího svatebního dortu. 


Jaký styl, takový dort
Jestli právě teď řešíte, jaký vybrat svatební dort, o rázu celé svatby máte jistě jasno: Bude to velkolepá svatba, nebo obřad v úzkém rodinném kruhu? Řeknete si své „ano“ ve stodole, či v sále honosného zámku? V první řadě si uvědomte, v jakém prostoru se svatba bude konat, jaké svatební barvy budou hrát prim, jak bude vypadat svatební tabule a třeba jaké šaty budou mít nevěsta i ženich.
Pokud vše spojíte v jeden osobitý styl, mělo by se to projevit i na svatebním dortu. Dobrá zpráva je, že se nemusíte upínat na „katalogové dorty“. Fantazii se meze nekladou a šikovný cukrář dokáže vyrobit i dorty, které přesahují například konvenční meze.


Kulatý, nebo hranatý?
Ano, kulatý či hranatý patrový svatební dort, to je klasika. Jejich volbou samozřejmě chybu neuděláte, ale v současné době se klidně můžete odvázat a sáhnout po komplikovanějších tvarech. Osmihran, ovál, nebo dokonce i trojúhelníkový dort není problém. 
Módním trendem posledních let jsou také tzv. „mini dortíčky“. Manželský pár nakrojí jen symbolicky jedno patro dortu a zbylá patra jsou poskládaná z malých dortíčků podle počtu svatebních hostů.


Ani malý, ani velký
Jak zvolit velikost dortu tak, aby ho nebylo málo, ani aby ho zbytečně nepřebývalo? Zeptejte se rovnou cukráře, který už ze zkušeností ví, z kolika kilogramů svatební dort upéci, aby vystačil pro všechny svatebčany. Obecně platí, že na každých 10 osob je potřeba 1 kg dortu.


Synchronizované zdobení
Typickými ozdobami svatebních dortů jsou srdíčka, marcipánové či živé květiny a další dekorace. Vůbec nemějte strach zapojit do spolupráce své květinářství. Proč by nemohl váš svatební dort ladit s květinovou výzdobou, když je tady ta možnost? 
Na svatebním dortu se také mohou objevit netradiční symboly, které vystihují vaše příjmení, zájmy, koníčky apod. Prozkoumejte internet a poraďte se svým cukrářem.


Na co si dát při výběru dortu skutečně pozor?

  • při výběru cukráře se poptejte, projděte si internet a zjistěte, jestli jsou s jeho svatebními dorty zákazníci spokojeni
  • vyžádejte si od cukráře portfolio. Zjistíte, co všechno umí, a jestli vám bude vyhovovat jeho styl
  • poptejte se na možnost ochutnání svatebního dortu
  • zjistěte si cenu dortu, ať nejste na závěr nemile překvapeni
  • domluvte se na odvozu dortu. Někteří vám ho dovezou, u jiných si dopravu musíte zajistit sami
  • nevybírejte dort na poslední chvíli, nechte si dostatečnou rezervu na případné problémy. Termín vyhotovení si naplánujte s předstihem
  • požadavky si hoďte na papír, s cukrářem je tak snáze prodiskutujete a určíte, do jaké míry je vám schopen vyhovět
  • vybírejte raději dorty bez oříšků, abyste se vyhnuli případným alergickým reakcím hostů
  • profesionální cukráři vám vyrobí také bezlepkové, bezlaktózové i DIA svatební dorty. Poptejte se předem hostů, jestli mohou jíst běžný svatební dort


A s chutí do něj. Nebo ještě ne?
Pomalu, ale jistě. Než se odhodláte ke zlatému řezu, přesvědčte se, že ho svatební fotograf zvěčnil. Byla by přeci škoda nemít památku. Pak už s chutí do toho. 


Užijte si svatbu a dobrou chuť. 

Článek od našeho partnera: www.lemondorty.eu

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace