Koupit stabilizované květiny

Stabilizace je způsob ošetření květin, díky kterému si zachovávají přirozenou čerstvost a barevnost po mnoho let. Přestože se tento proces ošetření používá v Kolumbii či Ekvádoru již více než třicet let, v Evropě si stabilizované květiny stále ještě hledají své místo.

Proces stabilizace

Jedním z článků stabilizačního procesu je samotný výběr rostlin. Ke stabilizaci se používají výhradně rostliny v takové vývojové fázi svého růstu, kdy je jejich dekorativní hodnota nejvyšší. Čerstvě uříznuté rostliny jsou vkládány do zásobníku se stabilizačním roztokem na bázi glycerínu (lidskému zdraví neškodný, splňuje požadavky EU), kde dochází k výměně rostlinné mízy za tento roztok. Po vyjmutí rostlin z lázně jsou rostliny omyty a několik dní ponechány v sušárně, poté jsou zabaleny a připraveny k distribuci.

Od růží až po palmy

Proces stabilizace prošel od doby svého vzniku značným vývojem. Díky tomu lze dnes tímto způsobem upravovat téměř všechny listnaté i jehličnaté rostliny. Výjimkou jsou rostliny s velmi dužnatými částmi těla, jež obsahují vysoké procento vody. U těchto rostlin, ke kterým patří např. Zantedeschia se stabilizuje pouze květ. Vzhledem k odlišné struktuře a obsahu vody v jednotlivých částech rostliny se u některých květin (růže) stabilizuje květenství odděleně od stonku, který se ponechává ve stabilizačním roztoku déle. Květenství se ke stonku kompletuje zpět pomocí drátku (bodce). Podobným způsobem se postupuje rovněž u listnatých a jehličnatých rostlin (palmy, fíkusy, cypřiše, túje), kde se stabilizuje především zelená část, jež se poté fixuje na kmen rostliny (přirozený či uměle vytvořený). V sortimentu stabilizovaných rostlin tak nechybí běžně používané květiny, jako jsou např. růže, karafiáty, orchideje, hortenzie, či gardénie. Z doplňkové zeleně jmenujme  například kapradí, salal, eukalyptus, břečtan. Z hrnkových rostlin pak cypřiše, túje, fíkusy, palmy. Rostliny jsou k dispozici jak ve formě svého přirozeného habitu, tak i jako topiary.

Všestranné využití

Stabilizované květiny mají široké spektrum  použití. Díky stabilizačními procesu si uchovávají svoji přirozenou barvu a strukturu (měkkost) po dlouhou dobu. U květenstvích je to až pět let, traviny a doplňková zeleň neztrácí svoji svěžest ani po deseti letech, jehličnaté a listnaté stromy působí dekorativně dokonce až 15 let. Stabilizované květiny jsou tak vhodné k dlouhodobému zkrášlování jak bytových, tak i komerčních prostor (hotely, letiště, obchodní centra atd.). Lze je používat pro zkrášlení zakouřených prostor či místností s nedostatkem denního světla (vinárny, bary). Bohatá druhová různorodost stabilizovaných květin a doplňkové zeleně umožňuje jejich použití od decentních stolních aranžmá až po velkolepé pompézní dekorace. Uplatnění rovněž najdou ve svatební a smuteční floristice.

Péče a údržba

Pro zachování co nejdelší dekorativní hodnoty stabilizovaných květin a dekorací z nich zhotovených musíme dodržovat pouze několik obecných zásad:

  • rostliny nevystavujeme přímému slunečnými záření,
  • ideální prostředí pro umístění stabilizačních rostlin jsou prostory s teplotou mezi 5 až 30 °C a vzdušnou vlhkostí kolem 60 %,
  • minimalizujeme kontakt s vodu,
  • případné prachové částice, které na rostlině díky stálému odpařování stabilizačního roztoku ulpívají minimálně, lze odstranit proudem vzduchu (fénem) či navlhčenou houbičkou,
  • díky obsahu glycerínu ve tkáních jsou rostliny zřídka napadány hmyzem či plísněmi, nevyžadují tak chemické ošetření.

Zdroj: časopis Floristika, text a foto Arnošt Jílek, redakčně zkráceno

Některé fotografie z našeho nabízeného sortimentu:

18.09.2013 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace