Svatý Valentýn – mýtická postava?

Pánové, věnujete ženám dostatečnou pozornost? Třeba květinou? Vezměte si příklad z Valentýna. Ten už tenkrát věděl, jak podpořit vztahy. O jeho životě kolují záhadné pověsti. Která z nich je nejpravděpodobnější?

Jednu pověst bychom rádi rozbourali hned teď. Mnoho lidí si myslí, je svátek svatého Valentýna americkou komerční legendou. Uznejme, že se to s ním někdy poněkud přehání, ale Valentýn je historicky doložená postava. Jenom se přesně neví, jak to s ním doopravdy bylo.

Pohanská legenda ze starého Říma
Sv. Valentýn byl velice cnostný, čestný a moudrý člověk. Toho si všiml dokonce i císař a povolal si ho k sobě. Neskrýval obdiv, ale vytýkal mu jednu věc – víru v křesťanství. Aby měl císař Valentýna pod kontrolou, dal ho na dohled prefektu Astoriovi, který si ho odvedl k sobě domů. Potkal se tam s Astoriovou nevidomou dcerou, jež díky modlitbám vrátil zrak.


Pohané odmítli věřit v zázrak, vtrhli do domu, Valentýna odvedli a šup hlavička dolu. Navzdory tomu se stal sv. Valentýn patronem čisté a oddané lásky.


Křesťanská legenda o sv. Valentýnovi
Claudius II. prošel mnoha bitvami. Římští muži však vstupovali do armády s velkou nevolí. Claudius si myslel, že to bylo proto, že muži neradi opouštějí své rodiny – rozhodl se zatrhnout všechny svatby v celém Římě.
Valentýn byl v té době římský kněz. Se zákazem si nedělal hlavu a tajně oddával zamilované páry. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Byl odsouzen k smrti a 14. února 296 popraven. Jeho poslední slova zněla: „Od tvého Valentýna.“


Věděli jste, že?

  • Ve starověkém Římě byl nejprve symbolem zamilovaných nemravný Luprecus. Katolické církvi se tento nestoudný kult nelíbil. V roce 496 nalezla vhodného svatého – Valentýna. Tak se stal Svatý Valentýn z Termini patronem a ochráncem zamilovaných.
  • První historicky doložené valentýnské přání poslal své choti v roce 1415 mladý francouzský vévoda Karel Orleánský. Během bitvy u Agincourtu byl uvržen do Londýnského Toweru, odkud posílal manželce milostné básně.
  • Tradici valentýnských přáníček vzkřísil americký výrobce vánočních pohlednic Walter Scott. V roce 1907 byl na pokraji bankrotu, ale napadlo ho vyrábět „valentýnky“. Odvrátil bankrot, znásobil své zisky a obnovil tradici.

Ať už Valentýna pravidelně ctíte, nebo si o něm myslíte, že je to hloupost, jedno byste měli mít na paměti: Udělat ženě květinou radost skoro nic nestojí. A výsledek? Uvidíte sami.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace